W czasie pandemii zainteresowanie puzzlami zdecydowanie wzrosło. Nic dziwnego- to bardzo wciągające i wartościowe hobby. Nie ma limitu wiekowego i stanowi idealny sposób na spędzanie wolnego czasu.
Układanie puzzli to zajęcie dla osób, które chcą poćwiczyć cierpliwość i koncentrację. Poszukiwania brakujących elementów można porównać do medytacji lub jogi dla umysłu. Skupieni wyrównujemy oddech, tempo bicia serca oraz ciśnienie krwi. W ten sposób możemy się wyciszyć, a także osiągnąć spokój ducha. Jednocześnie uczymy się wytrwałości w dążeniu do celu- kolejne pasujące elementy motywują do dalszego działania, a gotowy obrazek przyniesie wiele satysfakcji i samozadowolenia.
Puzzle rozwijają naszą kreatywność. Podczas układania, w myślach wizualizujemy kolejne części układanki. Następnie, instynktownie poszukujemy puzzli podobnych do powstałych w naszej wyobraźni- o określonych kształtach lub kolorach. W ten sposób ćwiczymy również spostrzegawczość oraz pamięć wzrokową, zapamiętując położenie niektórych elementów.
Każdy, kto regularnie układa puzzle, cieszy się dobrą pamięcią i jest bardziej odporny na choroby związane z jej utratą lub pogorszeniem. Dlatego układanie puzzli to forma rehabilitacji dla chorych na demencję lub Alzhaimera. Ta czynność przynosi również wiele korzyści osobom po udarze, gdyż poza aktywacją pamięci, wspomaga koordynację oko-ręka, przywracając utracone umiejętności.
Podczas układanek angażujemy do pracy obie półkule mózgowe. Puzzle to idealna rozrywka zarówno dla dzieci jak i dorosłych.